QJ8008N5TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QJ8008N5TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
TRIAC 800V 8A TO263
Stock
985
In Stock :
985
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Voltage - Off State :
800 V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tube
Triac Type :
Standard
Base Product Number :
QJ8008
Current - Hold (Ih) (Max) :
50 mA
Product Category :
Triacs
RoHS :
Details
Mounting Style :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package :
TO-263 (D2Pak)
Series :
QJxx06xx
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
100A, 120A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8 A
MSL :
Brand :
Configuration :
Single
Package / Case :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3 V