QJ8010N5RP
Mfr.Part #
QJ8010N5RP
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
TRIAC 800V 10A TO263
Stock
500
In Stock :
500
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50 mA
Package / Case :
Series :
QJxx06xx
RoHS :
Details
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
100A, 120A
Voltage - Off State :
800 V
Package :
Digi-Reel?
Supplier Device Package :
TO-263 (D2Pak)
MSL :
Current - Hold (Ih) (Max) :
50 mA
Configuration :
Single
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3 V
Mounting Type :
Surface Mount
Product Category :
Triacs
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Style :
Through Hole
Brand :
Product Type :
Triacs
Subcategory :
Thyristors
Product Status :
Active
Triac Type :
Standard
Packaging :
Cut Tape
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
10 A