QJ8010LH3TP
Mfr.Part #
QJ8010LH3TP
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 10A TO220
Series :
QJxx06xHx
Voltage - Off State :
800 V
Product Status :
Active
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3 V
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Mounting Style :
Through Hole
Base Product Number :
QJ8010
Product Category :
Triacs
Product Type :
Triacs
Subcategory :
Thyristors
Current - Hold (Ih) (Max) :
15 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10 mA