QAP2J224KRP
Mfr.Part #
QAP2J224KRP
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC AXIAL
Stock
17
In Stock :
17
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Width :
5.6mm
Mounting Type :
Through Hole
Length :
28mm
Capacitance :
0.22µF
Voltage - Rated DC :
630V
Axial
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height :
13.8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
2009
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.602W 0.280 Tx1.181L 15.30mm 7.10mmx30.00mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Datasheets
QAP2J224KRP
Nichicon QAP2J224KRP
QAP 0.22μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
QAP2J224KRP Overview
Temperatures of -40°C~85°C are suitable for operating the device.