QAP2G105KRP
Mfr.Part #
QAP2G105KRP
Description
CAP FILM 1UF 10% 400VDC AXIAL
Stock
85
In Stock :
85
QAP
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
Mount :
Through Hole
Length :
33mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1μF
Width :
9.7mm
Published :
2009
Voltage - Rated DC :
400V
Height :
17.9mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
1.004W 0.622 Tx1.811L 25.50mm 15.80mmx46.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Datasheets
QAP2G105KRP
Nichicon QAP2G105KRP
QAP 1μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 400V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
QAP2G105KRP Overview
It is capable of operating at -40°C~85°C degrees Celsius.