Q8P1CXXR12E
Mfr.Part #
Q8P1CXXR12E
Manufacturer
APEM Inc.
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT RED
Stock
17
In Stock :
17
Luminous Intensity :
100 mcd
Termination Style :
Solder Lug
Forward Voltage :
12V
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
85°C
Q Series
Operating Supply Voltage :
12V
Number of Pins :
IP67
Length :
43.85mm
Number of Terminations :
2
Number of LEDs :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Type :
LED
Material :
Brass
Life (Hours) :
100000 hours
Factory Lead Time :
9 Weeks
Reverse Voltage :
5V
Panel Cutout Dimensions :
0.31 (7.87mm)
Mount :
Through Hole
Lamp Color :
Red
Package / Case :
Termination :
Solder
DC
Forward Current :
20mA