Q8P1BXXR24E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q8P1BXXR24E
Manufacturer
APEM Inc.
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
INDICATOR 24V 8MM PROMINENT RED
Stock
86
In Stock :
86
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Luminous Intensity :
50 mcd
Forward Voltage :
2V
REACH SVHC :
No SVHC
Millicandela Rating :
100mcd
Connector Type :
Lug, Solder
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Life (Hours) :
100000 hours
Overall Height :
5.1mm
Panel Cutout Shape :
Round
Forward Current :
20mA
Operating Temperature (Max) :
85°C
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Packing Method :
Bulk
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Ratings :
DC
Operating Supply Voltage :
24V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Lamp Color :
Red
Configuration :
Single
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Lens Transparency :
Diffused
Factory Lead Time :
9 Weeks
Type :
LED
Termination Style :
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions :
0.31 (7.87mm)