Q8016NH6TP
Mfr.Part #
Q8016NH6TP
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO263
Package / Case :
Number of Elements :
1
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Unknown
Hold Current :
70mA
Voltage - Rated DC :
800V
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
167A 200A
Pin Count :
4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
30V/us
Terminal Form :
Gull wing
Trigger Device Type :
ALTERNISTOR TRIAC
Current - Hold (Ih) (Max) :
70mA
Current Rating :
16A
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
475V/us
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Published :
Additional Feature :
High Reliability
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
No
Lead Free :
Lead Free
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
80mA
Mount :
Surface Mount
RMS Current (Irms) :
16A