Q8010NH2RP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q8010NH2RP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 10A TO263
Stock
500
In Stock :
500
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
RoHS :
Details
Configuration :
Single
Package / Case :
Product Type :
Triacs
Base Product Number :
Q8010
Packaging :
Cut Tape
Product Category :
Triacs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
110A, 120A
Subcategory :
Thyristors
Mounting Style :
Through Hole
Package :
Digi-Reel?
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Hold (Ih) (Max) :
10 mA
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Brand :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3 V
Supplier Device Package :
TO-263 (D2Pak)
Series :
Qxx10xHx
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Product Status :
Active
Voltage - Off State :
800 V