Q6R1CXXR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q6R1CXXR12
Manufacturer
APEM Inc.
Description
INDICATOR 12V 6MM RECESSED RED
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
Q Series
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Mounting Feature :
Panel Mount
Viewing Angle :
100°
Overall Height :
2.25mm
Lens Transparency :
Diffused
Current :
20mA
Termination :
Solder
Voltage :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lens Size :
3mm T-1
Packing Method :
Bulk
Panel Cutout Dimensions :
0.24 (6.10mm)
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Max Operating Temperature :
85°C
Panel Cutout Shape :
Round
Surface Mount :
No
Termination Style :
Solder Lug
Ratings :
DC
Min Operating Temperature :
-40°C
Lamp Color :
Red
Type :
LED
Luminous Intensity :
40 mcd
Lens Style :
Round with Domed Top
Datasheets
Q6R1CXXR12
Introducing APEM Inc. Q6R1CXXR12 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:12V, Type:LED, Q6R1CXXR12 pinout, Q6R1CXXR12 datasheet PDF, Q6R1CXXR12 amp .Beyond APEM Inc. Q6R1CXXR12 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.