Q6R1BXXY12E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q6R1BXXY12E
Manufacturer
APEM Inc.
Description
INDICATOR 12V 6MM RECESSED YEL
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Life (Hours) :
100000 hours
Mounting Feature :
Panel Mount
Lamp Color :
Yellow
Series :
Q Series
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Forward Current :
20mA
Configuration :
Single
Type :
LED
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Lens Size :
3mm T-1
Viewing Angle :
100°
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
85°C
Forward Voltage :
12V
Ratings :
DC
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Panel Cutout Shape :
Round
Luminous Intensity :
30 mcd
Lens Transparency :
Diffused
Overall Height :
2.25mm
Termination :
Solder
Termination Style :
Solder Lug
Lens Style :
Round with Domed Top
Number of Functions :
1
Panel Cutout Dimensions :
0.24 (6.10mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Ingress Protection :
IP67
Operating Supply Voltage :
12V