Q6P1CXXY12E
Mfr.Part #
Q6P1CXXY12E
Description
INDICATOR 12V 6MM PROMINENT YEL
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Ingress Protection :
IP67
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
13 Weeks
Panel Cutout Shape :
Round
Forward Current :
20mA
Lens Transparency :
Diffused
Material :
Brass
Overall Height :
3.5mm
Lamp Color :
Yellow
Lens Size :
3mm T-1
Panel Cutout Dimensions :
0.24 (6.10mm)
Max Operating Temperature :
85°C
Luminous Intensity :
30 mcd
Termination Style :
Solder Lug
Termination :
Solder
Life (Hours) :
100000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Supply Voltage :
12V
Length :
32.6mm
2
Forward Voltage :
12V
Min Operating Temperature :
-40°C