Q6P1BXXY24E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q6P1BXXY24E
Manufacturer
APEM Inc.
Description
INDICATOR 24V 6MM PROMINENT YEL
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Lens Transparency :
Diffused
Packing Method :
Bulk
Type :
LED
Configuration :
Single
Termination Style :
Solder Lug
Forward Current :
20mA
Lamp Color :
Yellow
Termination :
Solder
Number of Functions :
1
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Operating Supply Voltage :
24V
Panel Cutout Shape :
Round
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Overall Height :
3.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Ratings :
DC
Number of Terminations :
2
Series :
Q Series
Panel Cutout Dimensions :
0.24 (6.10mm)
Forward Voltage :
24V
Lens Style :
Round with Domed Top
Luminous Intensity :
30 mcd
Ingress Protection :
IP67
Surface Mount :
No
HTS Code :
Mounting Feature :
Panel Mount
Max Operating Temperature :
85°C
Viewing Angle :
100°
Life (Hours) :
100000 hours
Min Operating Temperature :
-40°C
Lens Size :
3mm T-1