Q6P1CXXSB12
Mfr.Part #
Q6P1CXXSB12
Description
INDICATOR 12V 6MM PROMINENT BLUE
Panel Cutout Dimensions :
0.24 (6.10mm)
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current :
20mA
Overall Height :
3.5mm
Termination :
Solder
Lamp Color :
Blue
Lens Size :
3mm T-1
Lens Color :
Colorless
Viewing Angle :
100°
Pbfree Code :
yes
Termination Style :
Solder Lug
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lens Transparency :
Clear
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage :
12V
Luminous Intensity :
550 mcd
Datasheets
Q6P1CXXSB12
Introducing APEM Inc. Q6P1CXXSB12 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:LED, Number of Terminations:2, Voltage:12V, Q6P1CXXSB12 pinout, Q6P1CXXSB12 datasheet PDF, Q6P1CXXSB12 amp .Beyond APEM Inc. Q6P1CXXSB12 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.