Q6F1BXXR12E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q6F1BXXR12E
Manufacturer
APEM Inc.
Description
INDICATOR 12V 6MM FLUSH RED
Stock
91
In Stock :
91
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Operating Supply Voltage :
12V
Overall Height :
1mm
Current Rating :
20mA
Length :
27mm
Panel Cutout Shape :
Round
Configuration :
Single
Operating Temperature (Max) :
85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Style :
Round with Flat Top
HTS Code :
Forward Voltage :
2V
Panel Cutout Dimensions :
0.24 (6.10mm)
Ratings :
DC
Type :
LED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lamp Color :
Red
Viewing Angle :
100°
Lens Size :
3mm T-1
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Number of Functions :
1
Ingress Protection :
IP67
Life (Hours) :
100000 hours
Lens Transparency :
Diffused
Series :
Q Series
Surface Mount :
No
Termination :
Solder
Packing Method :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Forward Current :
20mA
Voltage - Rated :
12V