Q6F1BXXB24E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q6F1BXXB24E
Manufacturer
APEM Inc.
Description
INDICATOR 24V 6MM FLUSH BLUE
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Type :
LED
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
Panel Mount
Current Rating :
20mA
Life (Hours) :
100000 hours
Min Operating Temperature :
-40°C
Lens Style :
Round with Flat Top
Termination Style :
Solder Lug
Forward Current :
20mA
Lamp Color :
Blue
Packing Method :
Bulk
Panel Cutout Shape :
Round
Operating Supply Voltage :
24V
Overall Height :
1mm
Luminous Intensity :
100 mcd
Forward Voltage :
24V
Max Operating Temperature :
85°C
Panel Cutout Dimensions :
0.24 (6.10mm)
Number of Functions :
1
Lens Transparency :
Diffused
Voltage - Rated :
24V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
DC
Pbfree Code :
yes
Series :
Q Series
Length :
27mm
Termination :
Solder
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Viewing Angle :
Configuration :
Single
Lens Size :
3mm T-1