Q6006F52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q6006F52
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-202 Long Tab
Datasheet
Download
Description
TRIAC 600V 6A TO202
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Package / Case :
TO-202 Long Tab
Packaging :
Bulk
JEDEC-95 Code :
TO-202AB
RMS Current (Irms) :
6A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
RMS On-state Current-Max :
6A
Lead Free :
Lead Free
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Triac Type :
Standard
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Through Hole
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
65A 80A
Hold Current :
50mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Trigger Device Type :
Triac
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Mount :
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Current Rating :
6A
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
600V