Q6006F51
Mfr.Part #
Q6006F51
Package / Case
TO-202 Long Tab
Description
TRIAC 600V 6A TO202
Voltage - Rated DC :
600V
Package / Case :
TO-202 Long Tab
Triac Type :
Standard
Published :
Pin Count :
3
RMS Current (Irms) :
6A
Packaging :
Bulk
RMS On-state Current-Max :
6A
Current Rating :
6A
Terminal Finish :
MATTE TIN
Qualification Status :
Not Qualified
Trigger Device Type :
Triac
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Pins :
3
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V