Q6004F42
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q6004F42
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-202 Long Tab
Datasheet
Download
Description
TRIAC 600V 4A TO202
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Current - Hold (Ih) (Max) :
30mA
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
4A
Number of Terminations :
3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
JEDEC-95 Code :
TO-202AB
Number of Elements :
1
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-40°C
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RMS On-state Current-Max :
4A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Package / Case :
TO-202 Long Tab
Mount :
Through Hole
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
46A 55A
Triac Type :
Standard
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
25mA
Packaging :
Bulk
Trigger Device Type :
Triac
Hold Current :
30mA
Published :
HTS Code :
Qualification Status :
Not Qualified
RMS Current (Irms) :
4A
Voltage - Rated DC :
600V