Q4008DH3RP
Mfr.Part #
Q4008DH3RP
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
TRIAC ALTERNISTOR 400V 8A TO252
Leakage Current (Max) :
2mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
75V/us
Additional Feature :
High Reliability
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Unknown
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
20V/us
Voltage - Rated DC :
400V
Pin Count :
3
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
80A 85A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Hold (Ih) (Max) :
15mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RMS On-state Current-Max :
8A
Mounting Type :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
No
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Lead Free :
Lead Free
Hold Current :
15mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
RMS Current (Irms) :
8A
Factory Lead Time :
20 Weeks
Current Rating :
8A