Q19P1CXXB110E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q19P1CXXB110E
Manufacturer
APEM Inc.
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
INDICATOR 110V 19MM PROM BLUE
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Mounting Feature :
Panel Mount
Termination :
Quick Connect
HTS Code :
Viewing Angle :
60°
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Bulk
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Ingress Protection :
IP67
Life (Hours) :
100000 hours
Number of Terminations :
2
Lens Style :
Round with Domed Top
Package / Case :
Metal
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lens Size :
10.00mm Dia
Ratings :
AC
Voltage :
110V
Panel Cutout Shape :
Round
Type :
LED
Forward Current :
6mA
Overall Height :
4.75mm
Number of Functions :
1
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Transparency :
Diffused
Forward Voltage :
3.2V
Max Operating Temperature :
85°C
Lamp Color :
Blue
Series :
Q Series
Luminous Intensity :
540 mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.75 (19.05mm)
Configuration :
Single
Termination Style :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Datasheets
Q19P1CXXB110E
Introducing APEM Inc. Q19P1CXXB110E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Metal, Voltage:110V, Type:LED, Q19P1CXXB110E pinout, Q19P1CXXB110E datasheet PDF, Q19P1CXXB110E amp .Beyond APEM Inc. Q19P1CXXB110E ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.