Q19P1BXXR110E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q19P1BXXR110E
Manufacturer
APEM Inc.
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
INDICATOR 110V 19MM PROM RED
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Termination Style :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Configuration :
Single
Packing Method :
Bulk
Overall Height :
4.75mm
Lamp Color :
Red
Surface Mount :
No
Lens Transparency :
Diffused
Lens Style :
Round with Domed Top
Type :
LED
Lens Size :
10.00mm Dia
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP67
Viewing Angle :
60°
Package / Case :
Metal
Number of Terminations :
2
Luminous Intensity :
100 mcd
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Voltage :
2V
Series :
Q Series
Panel Cutout Dimensions :
0.75 (19.05mm)
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Panel Mount
Life (Hours) :
100000 hours
HTS Code :
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Forward Current :
6mA
Voltage :
110V
Ratings :
AC
Panel Cutout Shape :
Round
Number of Functions :
1
Operating Temperature (Max) :
85°C
Termination :
Quick Connect
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Datasheets
Q19P1BXXR110E
Introducing APEM Inc. Q19P1BXXR110E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:LED, Package / Case:Metal, Number of Terminations:2, Voltage:110V, Q19P1BXXR110E pinout, Q19P1BXXR110E datasheet PDF, Q19P1BXXR110E amp .Beyond APEM Inc. Q19P1BXXR110E ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.