Q14P6BXXR02E
Mfr.Part #
Q14P6BXXR02E
Description
LED INDICATOR 14MM PROMINENT 2VD
Stock
24
In Stock :
24
Product Category :
Voltage :
1.8V~3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Lamp Color :
Red
Panel Cutout Dimensions :
0.55 (14.00mm)
Overall Height :
4.75mm
Luminous Intensity :
80.0 mcd
Ingress Protection :
IP67
Mounting Feature :
RADIAL MOUNT
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Packing Method :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Series :
Q14
Lens Style :
Round with Domed Top
Ratings :
DC
Configuration :
Single
Millicandela Rating :
80mcd
Surface Mount :
No
HTS Code :
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
Viewing Angle :
100 deg
ROHS3 Compliant
Current :
20mA
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Termination Style :
PC Pin
Terminal Pitch :
2.5mm
Type :
LED
Operating Temperature (Max) :
85°C
Number of Functions :
1
Datasheets
Q14P6BXXR02E
Introducing APEM Inc. Q14P6BXXR02E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:1.8V~3.3V, Number of Terminations:2, Type:LED, Q14P6BXXR02E pinout, Q14P6BXXR02E datasheet PDF, Q14P6BXXR02E amp .Beyond APEM Inc. Q14P6BXXR02E ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.