Q14P1BXXR24E
Mfr.Part #
Q14P1BXXR24E
Manufacturer
APEM Inc.
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
INDICATOR 24V 14MM PROMINENT RED
Stock
9
In Stock :
9
Lens Style :
Round with Domed Top
Package / Case :
100
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
Lamp Color :
Red
Forward Voltage :
2V
Millicandela Rating :
100mcd
Mount :
Panel
Number of LEDs :
1
Viewing Angle :
Forward Current :
20mA
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Supply Voltage :
24V
LED
Pbfree Code :
yes
Lens Size :
10.00mm Dia
Connector Type :
Lug, Solder
Termination Style :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions :
0.55 (13.97mm)
Packing Method :
Bulk
Diffused
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Life (Hours) :
100000 hours
Reverse Voltage :
5V
Number of Functions :
1
Series :
Q Series
Max Operating Temperature :
85°C
Overall Height :
4.75mm