Q14P3BXXY12E
Mfr.Part #
Q14P3BXXY12E
Description
LED PM INDICATOR PROMINENT YLW
Lens Size :
10.00mm Dia
Number of Functions :
1
Series :
Q Series
Panel Cutout Dimensions :
0.55 (13.97mm)
Overall Height :
4.75mm
Mount :
Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Viewing Angle :
100°
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Type :
LED
Current Rating :
20mA
Luminous Intensity :
50 mcd
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
13 Weeks
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Terminations :
2
Millicandela Rating :
50mcd
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Bulk
Termination :
Wire Leads
Lens Style :
Round with Domed Top
Lamp Color :
Yellow
Forward Current-Max :
0.02A
HTS Code :
Length :
28.75mm
Termination Style :
Wire Leads - 7.87 (200.00mm)
Ingress Protection :
IP67
Voltage - Rated :
12V
Operating Temperature (Max) :
85°C