Q14P3BXXB12E
Mfr.Part #
Q14P3BXXB12E
Description
LED PMI PROMINENT BLUE
Product Category :
Current Rating :
20mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Mount :
Panel
Panel Cutout Dimensions :
0.55 (13.97mm)
Series :
Q Series
Termination Style :
Wire Leads - 7.87 (200.00mm)
Packing Method :
Bulk
Lens Style :
Round with Domed Top
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Luminous Intensity :
540 mcd
Lamp Color :
Blue
Voltage - Rated :
12V
Number of Functions :
1
Millicandela Rating :
540mcd
Lens Size :
10.00mm Dia
Termination :
Wire Leads
Overall Height :
4.75mm
Number of Terminations :
2
Forward Current-Max :
0.02A
Diffused
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Viewing Angle :
100°
Operating Temperature (Max) :
85°C
Length :
28.75mm