Q14F1CXXW24E
Mfr.Part #
Q14F1CXXW24E
Description
INDICATOR 24V 14MM FLUSH WHITE
Luminous Intensity :
20 mcd
Lamp Color :
White
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
20mA
Life (Hours) :
100000 hours
Millicandela Rating :
120mcd
Ratings :
DC
Forward Voltage :
24V
Lens Transparency :
Diffused
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Round
Mounting Feature :
Panel Mount
Forward Current :
20mA
Surface Mount :
No
Number of Functions :
1
Packing Method :
Bulk
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
Voltage - Rated :
24V
Series :
Q Series
Overall Height :
1.5mm
Configuration :
Single
HTS Code :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Viewing Angle :
100°
Max Operating Temperature :
85°C
Type :
LED
Number of Terminations :
2
Termination :
Quick Connect
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions :
0.55 (13.97mm)
Material :
Brass
Length :
35.6mm
Lens Size :
10.00mm Dia