Q14F1BXXW12E
Mfr.Part #
Q14F1BXXW12E
Manufacturer
APEM Inc.
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
INDICATOR 12V 14MM FLUSH WHITE
Product Category :
Voltage - Rated :
12V
Ratings :
DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Lens Size :
10.00mm Dia
Panel Cutout Shape :
Round
REACH SVHC :
No SVHC
Termination Style :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Length :
35.6mm
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mounting Feature :
Panel Mount
Viewing Angle :
100°
Series :
Q Series
Millicandela Rating :
120mcd
Termination :
Quick Connect
Configuration :
Single
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Ingress Protection :
IP67
Surface Mount :
No
Packing Method :
Bulk
Life (Hours) :
100000 hours
Forward Current :
20mA
Forward Voltage :
3.2V
Lamp Color :
White
Operating Supply Voltage :
12V
Package / Case :
Operating Temperature (Max) :
85°C
Current Rating :
20mA
Lens Transparency :
Diffused
Overall Height :
1.5mm
Type :
LED
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Luminous Intensity :
20 mcd
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Panel Cutout Dimensions :
0.55 (13.97mm)