PZC36SFDN
Mfr.Part #
PZC36SFDN
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Fastening Type :
Push-Pull
Height :
2.54mm
Housing Color :
Black
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
1
Square
Housing Material :
Plastic
Current Rating (Amps) :
3A
Width :
2.54mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Resistance :
30mOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Lead Free :
Contains Lead
Overall Contact Length :
0.838 21.29mm
Number of Positions :
36
Number Of PCB Rows :
1
Length :
91.4mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Gold
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Datasheets
PZC36SFDN
Sullins Connector Solutions PZC36SFDN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 36-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height