PZC36SAGN
Mfr.Part #
PZC36SAGN
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Length :
91.4mm
Height :
2.54mm
Width :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Positions :
36
COPPER ALLOY
Housing Color :
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Resistance :
30mOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Material :
Plastic
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Board to Board or Cable
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Number of Rows :
1
Contact Length - Post :
0.720 18.29mm
Overall Contact Length :
1.050 26.67mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Lead Free :
Contains Lead
Number Of PCB Rows :
1
Datasheets
PZC36SAGN
Sullins Connector Solutions PZC36SAGN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 36-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height