PZC29SAGN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PZC29SAGN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 29POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Plastic
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Resistance :
30mOhm
Reference Standard :
UL, CSA
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Type :
Male Pin
Number Of PCB Rows :
1
Width :
2.54mm
Contact Shape :
Square
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Connector Type :
Header
Contact Finish - Post :
Tin
Current Rating (Amps) :
3A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Rows :
1
Style :
Board to Board or Cable
Shrouding :
Unshrouded
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
29
JESD-609 Code :
e0
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Through Hole
Number of Conductors :
ONE
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.720 18.29mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
ECCN Code :
EAR99
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Length :
73.7mm
HTS Code :
Insulation Material :
Thermoplastic, Polyester
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Height :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Reliability :
COMMERCIAL
Pbfree Code :
No
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Housing Color :
Black
Lead Free :
Contains Lead
Overall Contact Length :
1.050 26.67mm
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Gender :
Male
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
PZC29SAGN
Sullins Connector Solutions PZC29SAGN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 29-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height