PZC27SAGN
Mfr.Part #
PZC27SAGN
Description
CONN HEADER VERT 27POS 2.54MM
HTS Code :
Contact Resistance :
30mOhm
Lead Free :
Contains Lead
Width :
2.54mm
Length :
68.6mm
Overall Contact Length :
1.050 26.67mm
Height :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Positions :
27
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Male
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Contact Length - Post :
0.720 18.29mm
Datasheets
PZC27SAGN
Sullins Connector Solutions PZC27SAGN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 27-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height