PZC25SFAN
Mfr.Part #
PZC25SFAN
Description
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Height :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.538 13.67mm
Length :
63.5mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Width :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Contact Shape :
Square
Lead Free :
Contains Lead
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Number of Positions :
25
Datasheets
PZC25SFAN
Sullins Connector Solutions PZC25SFAN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 25-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height