PZC17SAGN
Mfr.Part #
PZC17SAGN
Description
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
Height :
2.54mm
Overall Contact Length :
1.050 26.67mm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Contact Resistance :
30mOhm
Length :
43.2mm
Contact Length - Post :
0.720 18.29mm
Number of Positions :
17
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Datasheets
PZC17SAGN
Sullins Connector Solutions PZC17SAGN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 17-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height