PZC12SFDN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PZC12SFDN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
HTS Code :
Reference Standard :
UL, CSA
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Housing Material :
Plastic
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
1
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
12
JESD-609 Code :
e0
Width :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
30.5mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
No
Contact Resistance :
30mOhm
Lead Free :
Contains Lead
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Number of Conductors :
ONE
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Published :
Style :
Board to Board or Cable
Mount :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Overall Contact Length :
0.838 21.29mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number Of PCB Rows :
1
Shrouding :
Unshrouded
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Housing Color :
Black
Contact Shape :
Square
Connector Type :
Header
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Material :
Thermoplastic, Polyester
Current Rating (Amps) :
3A
Height :
2.54mm
Contact Type :
Male Pin
Datasheets
PZC12SFDN
Sullins Connector Solutions PZC12SFDN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 12-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height