PZC10SZAN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PZC10SZAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Number Of PCB Rows :
1
Height :
2.54mm
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Type :
Male Pin
JESD-609 Code :
e0
Number of Conductors :
ONE
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.340 8.64mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
1
Termination :
Solder
Published :
Length :
25.4mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Housing Material :
Plastic
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Positions Loaded :
All
Pbfree Code :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shrouding :
Unshrouded
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Gender :
Male
Contact Finish - Post :
Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Style :
Board to Board or Cable
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Push-Pull
HTS Code :
Insulation Material :
Thermoplastic, Polyester
Width :
2.54mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Shape :
Square
Connector Type :
Header
Reference Standard :
UL, CSA
Housing Color :
Black
Packaging :
Bulk
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Datasheets
PZC10SZAN
Sullins Connector Solutions PZC10SZAN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 10-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height