PZC10SAEN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PZC10SAEN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Reliability :
COMMERCIAL
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reference Standard :
UL, CSA
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
25.4mm
Lead Free :
Contains Lead
Number of Rows :
1
Packaging :
Bulk
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
No
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Contact Finish - Post :
Tin
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.520 13.21mm
Contact Shape :
Square
HTS Code :
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Thermoplastic, Polyester
Number of Conductors :
ONE
Housing Material :
Plastic
Shrouding :
Unshrouded
Fastening Type :
Push-Pull
Number Of PCB Rows :
1
Style :
Board to Board or Cable
Current Rating (Amps) :
3A
Connector Type :
Header
Gender :
Male
Height :
2.54mm
JESD-609 Code :
e0
Width :
2.54mm
Number of Positions :
10
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Housing Color :
Black
Overall Contact Length :
0.850 21.59mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
PZC10SAEN
Sullins Connector Solutions PZC10SAEN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 10-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height