PWR6327WR470JE
Mfr.Part #
PWR6327WR470JE
Package / Case
6327 J-Lead
Description
RES 0.47 OHM 5% 3W 6327
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Composition :
Wirewound
Height Seated (Max) :
0.268 6.80mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
6.8072mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Packing Method :
TR, Embossed Plastic
Factory Lead Time :
15 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
3W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Power Rating :
3W
Series :
PWR6327
Voltage - Rated :
273V
Package / Case :
6327 J-Lead
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Epoxy Resin
Published :
Size / Dimension :
0.626Lx0.272W 15.90mmx6.90mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
470mOhm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Datasheets
PWR6327WR470JE
Bourns, Inc. PWR6327WR470JE
FIXED RESISTOR PWR6327 Series, Wirewound, 470mOhm, ±5%, -55°C~275°C