PWR6327W1000J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PWR6327W1000J
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
6327 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100 OHM 5% 3W 6327
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.626Lx0.272W 15.90mmx6.90mm
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
100Ohm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Contact Plating :
Tin
Published :
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Series :
PWR6327
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.268 6.80mm
Construction :
Epoxy Resin
Height :
6.8072mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
6327 J-Lead
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Depth :
6.9mm
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Max Power Dissipation :
3W
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
15 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Military Standard :
Not
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
273V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
3W
Composition :
Wirewound
Datasheets
PWR6327W1000J
Bourns, Inc. PWR6327W1000J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR6327 Series, Wirewound, 100Ohm, ±5%, -55°C~275°C