PWR4412-2SDR0100J
Mfr.Part #
PWR4412-2SDR0100J
Package / Case
Radial
Description
RES 0.01 OHM 5% 5W RADIAL
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Threshold Voltage :
200mV
Depth :
4.8mm
Package / Case :
Radial
Military Standard :
Not
Series :
PWR4412-2S
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~270°C
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Resistance :
10MOhm
Size / Dimension :
0.800Lx0.189W 20.32mmx4.80mm
Max Power Dissipation :
5W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin
Composition :
Metal Element
Published :
Size Code :
Construction :
Open Frame
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
20.32mm
Terminal Pitch :
20.32mm
Lead Length :
3.18mm
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
17 Weeks
Base Part Number :
PWR4412
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
1.000 25.40mm
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Power Rating :
5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Height :
25.4mm
Datasheets
PWR4412-2SDR0100J
Bourns, Inc. PWR4412-2SDR0100J
Through Hole FIXED RESISTOR, 10mOhm, Metal Element,