PWR221T-30-R250F
Mfr.Part #
PWR221T-30-R250F
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Description
RES 0.25 OHM 1% 30W TO220-2
Stock
284
In Stock :
284
Resistance :
250mOhm
Voltage - Rated DC :
250V
Base Part Number :
PWR221T
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height :
19.304mm
Published :
2010
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
RATED POWER WITH HEAT SINK: 30W
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Max Power Dissipation :
30W
Voltage - Rated :
2kV
Height Seated (Max) :
0.760 19.30mm
Size / Dimension :
0.410Lx0.125W 10.41mmx3.18mm
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±1%
Lead Pitch :
5.08mm
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Series :
PWR221T-30
Power Rating :
30W
Datasheets
PWR221T-30-R250F
Bourns, Inc. PWR221T-30-R250F
Through Hole FIXED RESISTOR, 250mOhm, Thick Film,