PWR221T-30-2R50F
Mfr.Part #
PWR221T-30-2R50F
Description
RES 2.5 OHM 1% 30W TO220-2
Stock
446
In Stock :
446
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Height :
16.26mm
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
30W
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Resistance :
2.5Ohm
Published :
2010
Max Power Dissipation :
30W
Height Seated (Max) :
0.760 19.30mm
Voltage - Rated :
2kV
Tolerance :
±1%
Series :
PWR221T-30
Additional Feature :
RATED POWER WITH HEAT SINK: 30W
Base Part Number :
PWR221T
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.410Lx0.125W 10.41mmx3.18mm
Lead Pitch :
5.08mm
Wire
Datasheets
PWR221T-30-2R50F
Bourns, Inc. PWR221T-30-2R50F
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.5Ohm, Thick Film,