PWR221T-30-1R50F
Mfr.Part #
PWR221T-30-1R50F
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Description
RES 1.5 OHM 1% 30W TO220-2
Stock
162
In Stock :
162
Tube
Power Rating :
30W
Height Seated (Max) :
0.760 19.30mm
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Lead Pitch :
5.08mm
Series :
PWR221T-30
Base Part Number :
PWR221T
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
RATED POWER WITH HEAT SINK: 30W
Resistance :
1.5Ohm
Published :
2010
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
2kV
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.410Lx0.125W 10.41mmx3.18mm
Height :
16.26mm
Termination :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Datasheets
PWR221T-30-1R50F
Bourns, Inc. PWR221T-30-1R50F
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5Ohm, Thick Film,