PWR221T-30-1001F
Mfr.Part #
PWR221T-30-1001F
Description
RES 1K OHM 1% 30W TO220-2
Stock
948
In Stock :
948
Radial
Max Power Dissipation :
30W
Tolerance :
±1%
Published :
2010
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5.08mm
Voltage - Rated :
2kV
Height Seated (Max) :
0.760 19.30mm
Height :
16.26mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.410Lx0.125W 10.41mmx3.18mm
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Additional Feature :
RATED POWER WITH HEAT SINK: 30W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
30W
Series :
PWR221T-30
Base Part Number :
PWR221T
Resistance :
1kOhm
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PWR221T-30-1001F
Bourns, Inc. PWR221T-30-1001F
Through Hole FIXED RESISTOR, 1kOhm, Thick Film,