PWR221-2FCR400F
Mfr.Part #
PWR221-2FCR400F
Package / Case
TO-221
Description
RES 0.4 OHM 1% 50W TO221
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.400Lx0.157W 10.16mmx4.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
18.288mm
Package / Case :
TO-221
Contact Plating :
Copper, Tin
Series :
PWR221 F
Feature :
Pulse Withstanding
Max Power Dissipation :
50W
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
2kV
Published :
Power Rating :
30W
Lead Pitch :
5.08mm
Height Seated (Max) :
0.720 18.30mm
Depth :
4mm
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
PWR221
Resistance :
400mOhm
Termination :
Radial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tube
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Datasheets
PWR221-2FCR400F
Through Hole 400mOhm, Thick Film,