PWR221-2FC30R0F
Mfr.Part #
PWR221-2FC30R0F
Package / Case
TO-221
Description
RES 30 OHM 1% 50W TO221
Size / Dimension :
0.400Lx0.157W 10.16mmx4.00mm
Military Standard :
Not
Termination :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
1.5W
Height :
18.288mm
Voltage - Rated :
2kV
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Tolerance :
±1%
Lead Length :
10mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Base Part Number :
PWR221
Size Code :
Pbfree Code :
yes
1 (Unlimited)
Depth :
4mm
Height Seated (Max) :
0.720 18.30mm
Construction :
Epoxy
Feature :
Pulse Withstanding
Max Power Dissipation :
50W
Series :
PWR221 F
Package / Case :
TO-221
Resistance :
30Ohm
Contact Plating :
Copper, Tin
Published :
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
5.08mm
Datasheets
PWR221-2FC30R0F
Through Hole FIXED RESISTOR, 30Ohm, Thick Film,