PWR220T-35-3R30F
Mfr.Part #
PWR220T-35-3R30F
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Description
RES 3.3 OHM 1% 35W TO220-2
Thick Film
Military Standard :
Not
Depth :
4mm
Height :
14.6mm
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5.08mm
REACH SVHC :
No SVHC
Resistance :
3.3Ohm
Number of Terminations :
2
Power Rating :
35W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.398Lx0.157W 10.10mmx4.00mm
Max Power Dissipation :
35W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Lead Diameter :
720 μm
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
250V
Published :
Series :
PWR220T-35
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Radial
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
250V
Construction :
RECTANGULAR
Base Part Number :
PWR220T
Height Seated (Max) :
0.575 14.60mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
PWR220T-35-3R30F
Bourns, Inc. PWR220T-35-3R30F
FIXED RESISTOR, 3.3Ohm, Thick Film,