PWR220T-35-1502J
Mfr.Part #
PWR220T-35-1502J
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Description
RES 15K OHM 5% 35W TO220-2
Stock
335
In Stock :
335
Factory Lead Time :
6 Weeks
Base Part Number :
PWR220T
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Spacing :
5.08mm
Resistance :
15kOhm
Height Seated (Max) :
0.575 14.60mm
Published :
2016
Size / Dimension :
0.398Lx0.157W 10.10mmx4.00mm
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
35W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
PWR220T-35
Pbfree Code :
yes
Height :
14.605mm
Tolerance :
±5%
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
PWR220T-35-1502J
Bourns, Inc. PWR220T-35-1502J
FIXED RESISTOR, 15kOhm, Thick Film,