PWR220T-35-1002J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PWR220T-35-1002J
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 5% 35W TO220-2
Stock
179
In Stock :
179
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated :
250V
Height :
14.605mm
Height Seated (Max) :
0.575 14.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
5.08mm
Termination :
Radial
Series :
PWR220T-35
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Tube
Size / Dimension :
0.398Lx0.157W 10.10mmx4.00mm
Base Part Number :
PWR220T
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
35W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Published :
2011
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
10kOhm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Tolerance :
±5%
Threshold Voltage :
447V