PWR220T-20-3R00J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PWR220T-20-3R00J
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
RES 3 OHM 5% 20W TO220-2
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.398Lx0.157W 10.10mmx4.00mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Published :
Lead Spacing :
5.08mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Series :
PWR220T-20
Height Seated (Max) :
0.575 14.60mm
Height :
14.605mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
Wire
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
3Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Base Part Number :
PWR220T
Max Power Dissipation :
20W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
TO-220-2
Datasheets
PWR220T-20-3R00J
Bourns, Inc. PWR220T-20-3R00J
FIXED RESISTOR, 3Ohm, Thick Film,